Električno vozilo
4 poglavitni sklopi v električnem vozilu:
-
1. Motor
Električna vozila so opremljena z enim ali večimi pogonskimi motorji. Glede na velikost in zmogljivosti, skupna moč znaša med 15 in 200kW.
Primer: 48kW (65hp) za majhen osebni avtomobil. -
2. Baterije
Baterije shranjujejo električno energijo, ki je potrebna za delovanje motorjev. Polnjenje baterij lahko poteka med vožnjo, ko se vozilo zaustavlja (motor deluje v generatorskem načinu) ali pa prek priključene polnilne postaje.
Kapaciteta baterij je približno 5 do 40kWh pri napetosti 300-500V.
Doseg električnega vozila je odvisen od kapacitete baterij ter tudi od načina vožnje, konfiguracije poti in uporabe pomožnih električnih naprav v vozilu (luči, gretje, ipd.). -
3. Polnilec
Polnilec pretvori izmenični tok iz električne polnilnice ali vtičnice v enosmerni tok ter omeji zagonski tok na maksimalno vrednost dovoljenega glede na zmožnost polnilnega kabla in električne polnilne postaje. -
4. Polnilna vtičnica
Električno vozilo je opremljeno z eno ali dvemi vtičnicami glede na potreben način polnjenja:
- vsaj ena vtičnica za normalno ali pospešeno polnjenje z izmenično napetostjo
- dodatna vtičnica za hitro polnjenje na polnilnih postajah za enosmerno hitro polnjenje.
Kje lahko polnimo?
Doma v zasebni hiši
Doma vgrajena domača polnilna postaja za osebno uporabo, instalirana v garaži ali pod nadstreškom.
Doma v večstanovanjski zgradbi
Polnilne postaje za notranjo ali zunanjo uporabo, vgrajene na privatnih parkirnih mestih.
V službi
Nekatera podjetja so se odločila, da vgradijo električne polnilne postaje na njihovih parkiriščih. Po navadi so polnilne postaje za zaposlene brezplačne, drugi obiskovalci pa plačujejo storitev polnjenja predplačniško.
Vozni parki mestnih uprav, dostavljalcev in državnih agencij imajo navadno svoja parkirišča polno opremljena s polnilnimi postajami za polnjenje njihovih električnih vozil.
Na varovanem parkirišču
Upravljalci pokritih parkirnih mest in garažnih hiš se, zavedajoč pričakovanj novih uporabnikov, pogosto odločajo za namestitev električnih polnilnih postaj.
Električne polnilne postaje so navadno dostopne s kontrolo dostopa glede na različne tržne pristope.
Mestne uprave in upravljalci parkirišč pospešeno razvijajo različne storitve uporabe električnih polnilnih postaj.
Na servisnih polnilnih postajah
Servisne polnilne postaje, ki so opremljene s hitrimi polnilnimi postajami se pojavljajo vedno več kot testne postaje v nekaterih državah. Čas (okoli 30min), ki je potreben za eno polnjenje, vozniki izokoristijo za počitek ali opravilo nakupov v trgovskem centru.
Polnjenje
Način polnjenja določa nivo varnosti pri polnjenju.

Tip priključka za polnjenje določa maksimalno dovoljeno zmožnost polnjenja.
Polnilno moč določa najšibkejši člen v električni instalaciji.
Moč električnega priključka določa hitrost polnjenja.
Priklop električne polnilnice
Pri priklopu električne polnilne postaje v vašem domu je potrebno pravilno pripraviti vašo električno instalacijo.
POMEMBNO
Električna polnilna postaja navadno ne vsebuje potrebne zaščite pred kratkim stikom in zaščito pred okvarnim tokom. Obe zaščiti sta zelo pomembni saj varujeta električno instalacijo pred požarom in neposrednim dotikom izpostavljenih delov (polnilna omarica, kabel, avtomobil).
Obe zaščiti vgradi naš strokovnjak ob montaži električne polnilne postaje in predhodnem pregledu vaše električne instalacije.
Mrežni odklopnik
POMEMBNO
Električna polnilna postaja nima lastnega mrežnega zaščitnega stikala, ki varuje polnilnico pred preoobremenitvijo ali kratkim stikom. Zaščitno mrežno stikalo se vgradi v obstoječo ali ločeno elektro omarico. Poleg tega je potrebno upoštevati tudi povečanje delovne temperature v stikalni omarici. Zato je priporočljivo, da se zagotovi zmanjšanje izhodiščnega polnilnega toka, da se poveča razpoložljivost električne instalacije.
Pri dimenzioniranju zaščitnega stikala napajalnega voda je potrebno upoštevati:
- zmožnost (kapaciteta) hišne električne instalacije,
- kapaciteta električne polnilne postaje ter
- potrebna moč polnjenja glede na tip električnega vozila.
Stikalo za okvarni tok FID
POMEMBNO
Električna polnilna postaja nima lastnega zaščitnega stikala za okvarni tok - FID, ki varuje ljudi pred električnim udarom neposrednega dotika. Zaradi načina delovanja električnih vozil, je potrebno zaščitno FID stikalo najmanj tip A oziroma v primerih javnih parkirišč in moči 22kW, se vgradi zaščitno FID stikalo tip B. Zaščitno FID stikalo se vgradi v obstoječo ali ločeno elektro omarico.
Pri vgradnji zaščitnega FID stikala, je potrebno upoštevati:
- vsaka električna polnilna postaja mora biti priključena prek lastnega FID stikala. Na to FID stikalo ne sme biti priklopljen noben drug tokokrog,
- FID zaščitno stikalo mora biti najmanj tipa A,
- nazivni to In je potrebno izbrati v skladu z zaščitnim mrežnim stikalom električne instalacije in v skladu z glavno varovalko v stavbi.